Pernštejnské putování zlákalo lidi z různých koutů republiky

Lázně Bohdaneč – Letní cestovatelské putování Pardubickým krajem s Pernštejny zaujalo na 150 jednotlivců a rodin především z východních Čech. Mezi úspěšnými řešiteli soutěže ale byli také účastníci z Ostravy, Teplic nebo Ústí nad Labem. Patnáct hlavních cen vylosoval iniciátor oslav 500 let renesance ve východních Čechách, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, u příležitosti výlovu Bohdanečského rybníka. Správné řešení registrovalo po návštěvě všech patnácti míst celkem 37 jednotlivců.

Jsme na autentickém místě, ze kterého plynulo bohatství Pernštejnů po ukončení válek. Mapy z dob Pernštejnů v okolí vyznačují na dvě stovky rybníků a v Bohdanči bylo rybníkářské centrum. Proto právě tady můžeme vzdát hold Pernštejnům a radovat se z toho, co nám po nich i po pěti stoletích v celém kraji i na dalších místech zůstalo. Gratuluji všem úspěšným řešitelům,“ řekl Roman Línek na hrázi Bohdanečského rybníka.

A výzvu k cestování po pernštejnských památkách si pochvalovali i účastníci: „Cestovatelská soutěž se nám moc líbila a zavedla nás na dosud nenavštívená místa. Měli jsme štěstí i na počasí a výlety do Pardubického kraje se nám opravdu vydařily. (Jenom škoda, že při prohlídce zámku nelze Vilémovu truhlu vidět – ale Pernštejnské ženy byly super,“ napsala Jana Laštůvková. „Děkuji za perfektně připravenou cestovatelskou soutěž, kterou jsem si nadmíru užil a díky tomu poznal nová místa Pardubického kraje,“ sdělil Vilém Honysz. Vaši cestovatelskou soutěž jsem si opravdu užila. Nejen proto, že ráda cestuji, poznávám nová místa, ale dozvěděla jsem se i něco nového z historie. A protože skoro všechna místa nejsou daleko od mého bydliště, zvládala jsem jednotlivé výlety během odpoledne, kdy mám vycházky, protože od začátku července jsem na nemocenské. Jezdila se mnou moje dcera, která se mnou cestování sdílí,“ uvedla Jana Urbanová.

Ceny do soutěže věnovali spoluorganizátoři soutěže – Pardubický kraj, Východočeské muzeum v Pardubicích, město Pardubice, Národní památkový ústav, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, ČSOB, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, Pardubický pivovar, Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč, město Lázně Bohdaneč, Zámek Moravská Třebová a Městské muzeum Lanškroun.