Kunětická hora pernštejnská, ale s rukopisem architekta Dušana Jurkoviče
Kunětická Hora a okolní panství byly tím prvním majetkem Viléma z Pernštejna, které získal ve východních Čechách. Z podoby zámku Kunětická hora, jak byl tehdy nazýván, zbyly do dnešních dnů na mnoha místech jen obvodové zdi. Ovšem ze zříceniny, která málem zanikla kvůli lámání zdejšího kamene v 18. a 19. století, se v posledních sto letech stává znovu svébytný hrad a pozoruhodná památka s velkým společenským potenciálem.
„Návštěvníci Kunětické hory se tu rozhodně s pernštejnskými stopami setkají, i když po následující dvě sezóny bude uzavřený hlavní hradní palác kvůli další etapě rekonstrukce. Už jen deska s rodovou pověstí ve vstupní bráně i portál do paláce, který zdobí klepadlo s hlavou zubra, dávají tušit, který rod zde zanechal své stopy. Od května tu bude také jedno z 15 stanovišť programu 500 let renesance ve východních Čechách s cestovatelskou hrou,“ říká náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Ten si prohlédl právě dokončovanou první etapu evropského projektu obnovy v západní části hradu.
Úplné devastaci hradu totiž zabránil v roce 1919 pardubický Musejní spolek, který hradní zříceninu zakoupil. Z jeho podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo, které následně zahájilo opravy a zabezpečovací práce. K projektu si tehdy pozvali významného architekta Dušana Jurkoviče. Jeho plány se nyní vrátily do hry a byly pro Národní památkový ústav podkladem pro současnou rekonstrukci západní části hradu.
Hned jak to situace dovolí, se tedy otevře část hradu, která byla po 50 let zavřená z důvodu havarijního stavu. „Obnova se chýlí k závěru. Máme hotové interiéry šesté brány, které se realizovaly podle projektu Dušana Jurkoviče a byly opraveny a už tu máme i repliky dřevěného nábytku a dalšího zařízení podle Jurkovičova návrhu,“ informuje kastelán Miloš Jiroušek.
Do západní části paláce byla vestavěna samonosná oceloskleněná konstrukce. Bude v ní expozice věnovaná Jurkovičovi a jeho dílům a rekonstrukci hradu na počátku 20. století, kterou prováděl Muzejní spolek. V této části hradu budou běžné prohlídky s průvodcem. Na šesté bráně je venkovní ochoz, ze kterého je krásný výhled do okolí a který nyní nahradí výstup na hlavní věž hradu, která je nyní uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Už vloni byla dokončena obnova prvorepublikové dřevěné verandy podle upraveného Jurkovičova návrhu. Tady bude prostorné občerstvení s možností posezení na verandě. Vedle bufetu je nová hradní pokladna v Jurkovičově duchu. Repasovaná jsou také dřevěná vrata v obou hradních bránách u vstupu.
„Snad už to nebude dlouho trvat a Kunětická hora se v řádu týdnů, maximálně měsíců otevře veřejnosti,“ dodává Roman Línek.