Oslavte mezinárodní den archeologie – na zámku a Příhrádku

Pardubice (12. října 2021) – Vyrobit si sgrafito, pečeť nebo vyzkoušet zbroj pravěkých bojovníků? V sobotu 16. října 2021 to v Pardubicích nebude problém. Na zámku a Příhrádku se od 10 do 16 hodin koná Mezinárodní den archeologie. Společně ho pořádají pardubické pracoviště Národního památkového ústavu a Východočeské muzeum v Pardubicích. Celý program je zdarma včetně návštěvy archeologické expozice Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

Na Příhrádku budou připraveny dílny pro nejmenší i odrostlejší návštěvníky – písařský stánek, restaurátorská, sgrafitová a pečetní dílna. „Návštěvníci u nás uvidí cestu archeologického artefaktu z výzkumu až po finální zpracování a publikování. Řadu prací si budou moci sami vyzkoušet,“ uvedla archeoložka NPÚ Jana Marešová.

Na pardubickém zámku své ležení rozloží bojovníci ze skupiny Zubři. „Od půl jedenácté se koná komentovaná prohlídka archeologické expozice a netradičně ve 12:40 přednáška o nejzajímavějších archeologických nálezech ze záchranného výzkumu na obchvatu Slatiňan,“ zve za organizátory archeoložka Tereza Jošková. „Skupina Zubři vystoupí s programem Železná koruna severu o půl dvanácté a o půl třetí,“ dodává.

Mezinárodní den archeologie (MDA) se koná od roku 2011 vždy třetí sobotu v říjnu. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.

Program na Zámku Pardubice od 10 do 16 hodin

10:30 h – komentovaná prohlídka archeologickou expozicí s Terezou Joškovou

11:30 h – vystoupení skupiny Zubři – Železná koruna severu, parkán

12:40 h – přednáška Nejzajímavější archeologické nálezy ze záchranného archeologického výzkumu při obchvatu Slatiňan v r. 2018–2020, následovat bude beseda s archeology na téma Co jste vždy chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat, přednáškový sál Východočeského muzea

14:30 h – vystoupení skupiny Zubři – Železná koruna severu, parkán

15:10 h – komentovaná prohlídka archeologickou expozicí s Terezou Joškovou

Po celou dobu najdou návštěvníci v parkánu ležení bojovníků, které připraví skupina living history Zubři. Uvidíte ukázky výzbroje, oděvů a předmětů denní potřeby. Archeologický stánek představí nástroje, nářadí, repliky předmětů i ukázky práce archeologů.

Program na Příhrádku od 10 do 16 hodin

Aktivity pro děti i dospělé

– písařský stánek

– restaurátorská dílna

– pečetní dílna – sgrafitová dílna pro nejmenší