Páni z Pernštejna se vrací do Kladrub nad Labem

Uplynuly již dva roky, co byla Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsána na Seznam světového dědictví. K tomuto tématu představil národní hřebčín na začátku července 2021 hned dvě novinky. Slavnostně byla otevřena výstava Vobora koňská – Pernštejnové v Kladrubech 1497–1560, která odkazuje na prvopočátky chovu koní v Kladrubech nad Labem a přetváření zdejší krajiny k tomuto účelu.  Dále byla představena nová publikace národního hřebčína Kouzlo krajiny krásných koní, jejímž autorem je Zdeněk Novák. 

„Výstavou, kterou jsme nazvali Vobora koňská – Pernštejnové v Kladrubech 1497–1560, chceme návštěvníkům nastínit poutavou historii hřebčína spojenou s mocným moravským rodem pánů z Pernštejna, jejichž příchodem do východních Čech započala na pardubickém panství etapa nebývalého rozvoje,“ vysvětluje ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek. 

Návštěvníci se mohou těšit na řadu jedinečných exponátů, které bývají veřejnosti prezentovány jen výjimečně. Výstavou se národní hřebčín připojuje k projektu 500 let renesance ve východních Čechách, kterým si kulturní a paměťové instituce regionu připomínají 500 výročí úmrtí předního velmože Království českého, pana Viléma z Pernštejna. „Byli to totiž právě Pernštejnové, kteří v Kladrubech založili „Voboru koňskou“, v níž chovali koně pro reprezentativní, válečné a hospodářské účely,“ dodává Renáta Tetřevová, kurátorka výstavy. Výstavu můžete navštívit ve výstavním sále zámku Národního hřebčína Kladruby nad Labem od 1. července do 30. září 2021.

 „V programu 500 let renesance ve východních Čechách nabízíme během letních měsíců veřejnosti tipy k cestování po místech, na kterých se podepsal zejména rod Pernštejnů. Bez jejich zakladatelského počinu by nebylo ani hřebčína v Kladrubech, kterým se nyní pyšníme v rámci celého světa,“ dodává náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Součástí vernisáže výstavy byl i křest nové knihy národního hřebčína Kouzlo krajiny krásných koní. Autor publikace Zdeněk Novák poutavou formou popisuje Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem a vysvětluje hodnoty, na základě kterých byla tato krajina zapsána na Seznam světového dědictví.

 Národní hřebčín Kladruby nad Labem prezentuje starokladrubské koně na svých četných akcích, z nichž v letošním roce je nejvýznamnější Velký jezdecký den ve Slatiňanech, který se koná třetí srpnovou neděli 21. srpna 2021.