Pernštejnské ženy se usadily i na zámku v Nelahozevsi
Další verze výstavy Pernštejnské ženy a Evropa, která vznikla v rámci programu 500 let renesance ve východních Čechách, byla otevřena na zámku v Nelahozevsi. Panely podle autorů Tomáše Libánka a Pavla Marka připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích a doplňují je nové ukázky dobových oděvů od Martiny Hřibové.
„Průsečíkem pardubických Pernštejnů a rodu Lobkowiczů, kterým zámek stále patří, byla Polyxena, pravnučka Viléma z Pernštejna. Tato dcera Vratislava z Pernštejna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara se nejprve provdala za postaršího Viléma z Rožmberka a po ovdovění pak v roce 1603 za Zdeňka Vojtěcha Popela, prvního knížete z Lobkowicz. Inspirací pro výstavu Pernštejnské ženy a Evropa byly právě dochované dopisy Polyxeny a jejích sester provdaných do různých míst Evropy. I proto jsme rádi, že další verze výstavy je nyní k vidění na lobkowiczkém zámku v Nelahozevsi, kde je také vystavena část rodových uměleckých sbírek,“ uvedl na vernisáži výstavy náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Ženy spojené s českým šlechtickým rodem Pernštejnů vytvořily sňatky s významnými evropskými rody příbuzenskou síť, která na počátku 17. století neměla obdoby a rozprostírala se od Madridu přes Neapol až po Prahu. „Celkem patnáct originálně zpracovaných panelů, z nichž některé obsahují interaktivní prvky, nabízí návštěvníkům jedinečný vhled do této mozaiky a vysvětluje jim, jaký měly pernštejnské ženy vliv na evropskou politiku, kulturu ale třeba také módu či stravovací zvyky u šlechtických dvorů. Vzhledem k tomu, že právě španělská oděvní móda pro ně byla silným poutem, které je navzájem spojovalo, dostaly v rámci výstavy velký prostor také kopie dobových oděvů. Vystavené ošacení názorně přiblíží návštěvníkům trendy v oblékání šlechty převážně v druhé polovině 16. století,“ řekl Tomáš Libánek. Výstavu doplňují moderní šperky od studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni inspirované lobkowiczkými sbírkami.
Výstava v Nelahozevsi má stejný základ, jako ta ve Východočeském muzeu na Zámku Pardubice, jen jiné aranžmá v dobových prostorách a jiné repliky dobových oděvů. Pardubicích uvidíte například šaty Jany z Pernštejna nebo šaty Anny Habsburské (sestry Rufolfa II.) pro běžný den, v Nelahozevsi zase třeba velmi zdobné šaty Anny Habsburské pro slavnostní příležitosti a řadu dalších.
Renesanční zámek v Nelahozevsi je příjemným výletním cílem. Byl postaven v 16. století, v roce 1623 připadl Polyxeně z Lobkovicz. Rod ovšem převážně sídlil v nedaleké Roudnici nad Labem nebo ve Vídni.
Výstava Pernštejnské ženy a Evropa zde potrvá do konce srpna 2021. Poté se objeví i na dalších místech spojených s příslušníky rodu Pernštejnů.