Pernštejnskou expozici dokončí nová firma
Pardubice – V závěru loňského roku měla vyvrcholit připomínka 500. výročí od smrti Viléma z Pernštejna otevřením velké perštejnské expozice na pardubickém zámku. Pro neplnění závazků dodavatele vybavení musel ovšem Pardubický kraj s dotyčnou firmou ukončit smlouvu a vypsat novou soutěž. Tento týden podepsal smlouvu nový dodavatel, na dokončení bude mít čtyři měsíce.
„Je trochu paradoxní, že hotové jsou jednotlivé exponáty, ale není je na co postavit,“ říká náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek. Ten se spolu s ředitelem Východočeského muzea v Pardubicích podíval do některých prostor budoucí expozice. Ponese název Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách a představí jak umělecky vyzdobené sály s dochovanými nástěnnými malbami, tak i obrannou funkci pardubického zámku s jeho mohutnými valy a bohatou zbrojnicí.
Obsahem dodávky je mobiliář expozice, to znamená nábytek, vitríny, ale také informační panely, osvětlení a další technické zabezpečení. Patří k ní i skleněná podlaha v gotickém sále zobrazující mapu pernštejnského dominia. Ta je částečně rozpracovaná. „Některé exponáty jsme museli odvézt do depozitáře v Ohrazenicích, aby se při dokončení stavby neponičily. Jsou tam například obrazy jedenáct Pernštejnů od Petra Nikla nebo obrazy domalovaných motivů nástěnných maleb z našich rytířských sálů od Tomáše Lahody z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. Připravené jsou i dodávky audiovizuálních technologií, které budeme moct dokončit po dodání potřebného vybavení,“ uvádí Tomáš Libánek.
„Pro Zámek Pardubice, který byl doposud vnímán pouze jako sídlo muzea, bude otevření pernštejnské expozice zásadním přelomem. Rádi bychom, aby se po povědomí lidí zapsal jako mimořádná památka a abychom „prodali“ jeho zámecké, zejména renesanční kvality. Toto vnímání nakonec zviditelní i muzeum a jeho další expozice,“ vysvětluje Línek.
Novým dodavatelem vybavení je firma Kmošek & Kmošek z Litomyšle. „Předpokládáme, že pokud vše půjde podle plánu, novou expozici otevřeme v polovině letní sezóny,“ konstatuje Libánek.
V letošním roce bude další novinkou na pardubickém zámku upravená vyhlídka z nejvyšší věže, takzvané hlásky, která výškou předčí i Zelenou bránu. Na podzim budou hotové projektové práce na rekonstrukci společenského sálu podle návrhu Evy Jiřičné a Návštěvnického centra podle Petra Všetečky a bude možné soutěžit dodavatele a žádat o evropskou dotaci.