Renesanční rytíři a bájná zvířata v Litomyšli a listiny Pernštejnů v Pardubicích
V letošním roce si připomínáme 500 let od úmrtí vizionářského šlechtice Viléma z Pernštejna. Jeho rod výrazně poznamenal rozvoj velké části našeho kraje a díky jeho příslušníkům, ale i dalším významným rodům, zde dodnes zůstalo mnoho renesančních památek. Kromě šlechtických sídel jsou i měšťanské domy například v Pardubicích, Moravské Třebové nebo v Litomyšli. Ty všechny chce mimo jiné přiblížit letošní program nazvaný „500 let renesance ve východních Čechách“.
„Zatím nás brzdí epidemie, abychom pozvali zájemce na živé přednášky a komentované prohlídky. Pokud to jde, prezentujeme některé události digitálně, a doufáme, že se začátkem léta situace vrátí do normálu a bude se moct uskutečnit většina připravených akcí,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Všem zájemcům doporučil sledovat webovou stránku: vilem500.cz, kde organizátoři aktualizují informace.
Nejkrásnější dům v Litomyšli
Na čtvrtek 25. března je připravena přednáška o domě U Rytířů v Litomyšli. Až do 70. let minulého století sloužil tento nádherně zdobený dům uprostřed náměstí, téměř naproti radniční věži k bydlení, nyní tam sídlí městská galerie. Zajímá vás, jak se domu říkalo dříve, než ho Alois Jirásek pojmenoval U Rytířů? A co je to za bájná zvířata na jeho fasádě? Který kameník je vytvořil? Jak starý je původní dřevěný kazetový strop ve velké místnosti v patře? A který známý umělec se podílel na restaurování domu?
„Přednášku Vladislavy Říhové a Pavla Waissera nabídneme zájemcům v plánovaném termínu 25. března od 17:30 hodin na odkazu: https://1url.cz/KKtdi. Základní informace o domě U Rytířů včetně historických fotografií máme na webu galerie na adrese: http://www.galerie.litomysl.cz/uvod/dum-u-rytiru,“ informoval Václav Novák z Městské galerie Litomyšl.
Výstava ve výloze badatelny v Pardubicích
Dalším programem, který není závislý na otevření kulturních institucí, bude od 1. dubna do 30. června digitální výstava Pernštejnové v archivních dokumentech. Ta bude k vidění na monitoru ve výloze badatelny Státního okresního archivu Pardubice. „Představíme veřejnosti digitální kopie listin z jednotlivých měst našeho okresu. Nejstarší jsou z konce 15. století, většina pak z první poloviny 16. století. Zájemci mohou nahlédnout i do tzv. Knihy městské rudé (1515-1585), jediné kulturní památky okresního archivu, která obsahuje mj. obecní nařízení týkající se vnitřní správy města, ale především převody majetku mezi měšťany. Představena budou i dobová pečetidla a vybrané pečetě,“ sdělil vedoucí pracoviště Ladislav Hloušek.