Zrcadlo umění

V Pardubicích, ve dnech 17. 6. a 18. 6. 2021, proběhla akce Zrcadlo umění s podtématem New Renesance. Akce byla koncipovaná jako trasa po Pardubicích s devíti zastaveními. Začínala v historickém centru, což bylo chápáno jako pohled do minulosti a končila až na hvězdárně, jako pohled do budoucna. U každého zastavení je umístěna informační tabule s QR kódem, pod kterým najdete podrobné návody, jak si výrobek vyrobit i doma.

I po skončení akce si můžete celou trasu po dobu 14 dnů projít. Procházka začíná v historickém srdci Pardubic, na Pernštýnském náměstí. První zastavení je nejen startem celé trasy, ale také výtvarnou dílnou, kde jste si mohli ozdobit tašku, která následně sloužila jako úložiště pro výrobky z dalších zastavení po trase. Na druhém zastavení, které se nachází na Přihrádku, si děti mohly vytvořit náramek s rybičkou a také si mohly nakreslit kapra. Slavili jsme tím odkaz Pernštejnů, Vilém z Pernštejna totiž navázal na rybníkářskou tradici a na konci pernštejnské éry se na Pardubicku nacházelo až 235 rybníků. Na třetím zastavení, na zámeckých valech, jsme si mohli vytvořit své vlastní sgrafito, které nemuselo být pouze kreslené, ale dalo se doplnit o text, přání či poselství do budoucna. Na pardubickém zámku přesně takové sgrafito ve formě psaníček můžeme vidět, jedná se o techniku prorývání vrchní mokré omítky až na podklad jiné barvy. Další zastávkou jsou Tyršovy sady, kde se nachází rovnou dvě zastavení. Na čtvrtém zastavení jste si na připravenou vlaječku mohli psát svá přání, poslání nebo citát. Vlaječka pověšením přinese lásku, zdraví, spokojenost i štěstí nejen těm, kteří si je pověsí, ale také svým rodinám, přátelům či známým. Také jsme společně pomocí zámečků zamknuli koronavirus a ozdobily jsme roušky. Tím vším chceme udělat tlustou čáru za současností a s optimismem vzhlížet k budoucnosti. Na pátém zastavení jsme se na chvíli stali šlechtici a veselou formou jsme si namalovali erb dle své fantazie. Dříve byl erb přidělen za zásluhy v bitvě nebo se získal sňatkem, ale to my nemusíme. Před divadlem, na náměstí Republiky, jste si mohli prolistovat bestiářem a poté si nakreslit zvíře dle slovního popisu. Cílem stanoviště bylo nejen potěšit zajímavými aktivitami, ale také podpořit myšlenku, že ne všechno, co slyšíme, vidíme nebo čteme v médiích je úplná pravda. V Machoňově pasáži, což je již sedmé zastavení, jste se mohli seznámit s pradědečkem fotoaparátů – camerou obscurou neboli dírkovou kamerou. O kousek dál, na třídě Míru, byli přichystané zajímavé experimenty, na kterých jsme viděli formu komunikace od renesance do současnosti. A na posledním devátém zastavení, které se nachází v DDM ALFA Pardubice na odloučeném pracovišti DELTA, jsme se mohli společně podívat vzhůru a prozkoumat krásy vesmíru.

Na Pernštýnském náměstí nás ve čtvrtek i pátek čekali dva hudební koncerty, poslechnout jsme si mohli skupinu MARIEN s Víťou Troníčkem a skupinu Sinusoida a po celé trase nám teplé letní dny zpříjemňovali hudebníci.

Součástí Zrcadla umění je i spousta doprovodných akcí, několik výtvarných nebo fotografických výstav a také Výtvarná galerie, kterou si můžete prohlédnout na dvou místech po městě. Veškeré informace o akci i programu naleznete na stránkách www.zrcadloumeni.eu.